Spis treści
Czy wiesz, że odpowiednie utrzymanie porządku w zakładzie przemysłowym może znacząco zmniejszyć zagrożenie pożarowe i wybuchowe? Co roku wielu przedsiębiorców bardzo dotkliwie przekonuje się, że utrzymanie nagromadzenia pyłu na względnie niskim poziomie mogło uchronić ich przed przykrymi konsekwencjami jakie niesie ze sobą wybuch łatwopalnego pyłu. Dlaczego planowanie procedury porządkowej w zakładzie powinno być jednym z priorytetów świadomego przedsiębiorstwa?
Dyrektywa ATEX 1999/92/WE wymaga od przedsiębiorców „zapobiegania tworzeniu się atmosfery wybuchowej”. To priorytet w zakresie bezpieczeństwa przeciwwybuchowego. Przede wszystkim dlatego, że warstwy pyłu mogą prowadzić do tworzenia środowiska wybuchowego. Dlatego ustalenie planu utrzymania porządku jest ważnym krokiem w kierunku ogólnego bezpieczeństwa związanego z pyłami palnymi.
Dlaczego utrzymanie porządku jest konieczne dla bezpieczeństwa wybuchowego?
- Warstwa pyłu, nawet cienka, gdy się wzniesie, może dojść do zapłonu, który spowoduje wybuch.
- Największym potencjalnym zagrożeniem są wtórne eksplozje związane z nagromadzeniami pyłu. Właśnie dlatego warstwy pyłu powinny być zawsze kontrolowane w celu zmniejszenia tego ryzyka.
- Warstwy pyłu mogą zapalić się w wyniku kontaktu gorącymi powierzchniami maszyn i urządzeń w zakładzie. Proces ten może być bardzo powolny i trudny do zauważenia, jednak jego konsekwencje bardzo dotkliwe.
Pył – ustal częstotliwość i cele sprzątania
Sprzątanie zakładu powinno odbywać się na tyle często, aby możliwe było usunięcie wszelkich warstw nagromadzonego pyłu.
Pomoże w tym opracowanie harmonogramu sprzątania, który określi, co należy wyczyścić, jak dokładnie i jak często, a także kto jest za to odpowiedzialny. Szczególną uwagę należy zwrócić na powierzchnie, które są trudno widoczne lub trudno dostępne, takie jak wysokie urządzenia czy konstrukcje wsporcze czy trasy kablowe. Właśnie na nich może nagromadzić się duża ilość pyłu. W przypadku uwolnienia jej dużej ilości związanej na przykład z działaniem jakiegoś urządzenia, pył powinien zostać usunięty niezwłocznie.
W przypadku warstw pyłu, które mogą tworzyć atmosfery wybuchowe, ATEX wymaga klasyfikacji obszarów. Jeśli nie wiesz, czy pył powstający w twoim zakładzie jest palny i tworzy atmosferę wybuchową lepiej nie ryzykuj i zleć odpowiednie badania wykwalifikowanym ekspertom. Więcej o wybuchowości pyłów przeczytasz na naszej stronie.
Wybierz odpowiednią metodę utrzymania porządku
Przepisy ATEX traktują warstwy pyłów i osady jako potencjalnie wybuchowe atmosfery. Dlatego obszary te muszą być odpowiednio oznaczone, a sprzątanie powinno odbywać się w oparciu o rygorystyczne procedury i przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu.
Do najczęściej wykorzystywanych urządzeń można zaliczyć m.in. odkurzacze przemysłowe w wykonaniu przeciwwybuchowym, które będą pyłoszczelne czy centralne systemy odkurzania.
Należy unikać procesów czyszczenia, podczas których pył może unieść się i rozproszyć na inne powierzchnie w zakładzie. W takim przypadku niezalecane jest sprzątanie pyłów na przykład sprężonym powietrzem.
Zaleca się także instalowanie odciągów pyłu na wszystkich urządzeniach do przetwarzania pyłu lub substancji sypkich generujących pył, o ile jest to możliwe. Przy projektowaniu instalacji ważne okazać się może budowanie pyłoszczelnych połączeń urządzeń, które będą przetwarzać pył lub generować jego powstawanie.
Przeszkól personel i uświadom o zagrożeniach jakie stwarza pył
Wszyscy pracownicy działający w obszarach, w których może występować łatwopalny pył, muszą być w stanie rozpoznać zagrożenie. Dlatego odpowiednie przeszkolenie jest kluczowe.
W przypadku, gdy prace porządkowe lub konserwacyjne mogą narazić pracowników na zagrożenie pożarowe, należy zapewnić certyfikowaną odzież ognioodporną. Konieczna może okazać się również odzież, która nie będzie podatna na naładowanie elektrostatyczne.
W niektórych przypadkach, również posadzka w zakładzie powinna być antystatyczna, aby umożliwić odprowadzenie ładunku z ludzkiego ciała na ziemię.
W jakim zakresie pracownicy powinni zostać przeszkoleni?
- Zagrożeń i niebezpieczeństw związanych z łatwopalnym pyłem.
- Sposobów przeprowadzania czyszczenia bez generowania chmury pyłu.
- Co zrobić, jeśli nie można uniknąć tworzenia chmury pyłu podczas porządków.
- Co robić w przypadku wystąpienia zagrożenia pożarowego/wybuchowego.
Udokumentuj swoje działania i aktualizuj procedury
Skuteczność utrzymywania porządku powinna podlegać regularnym inspekcjom. Wnioski z takich inspekcji mogą być bardzo pomoce do zwiększenia lub zmniejszenia częstotliwości czynności porządkowych. Wszelkie procedury, metody i częstotliwości powinny być zgromadzone i aktualizowane w razie potrzeby.
Dlatego w pierwszej kolejności ważne jest poznanie parametrów wybuchowości pyłów, z którymi mamy do czynienia w zakładzie. Jeśli masz wątpliwości, czy pył powstający w twoim zakładzie jest wybuchowy zgłoś się do naszych ekspertów. Wykonamy dokładną analizę i pomożemy w dobraniu odpowiednich zabezpieczeń.