background

Analiza HAZID

Analiza HAZID to jedna z metod identyfikacji zagrożeń. Odbywa się na bardzo wczesnym etapie tworzenia projektu.

Czym jest analiza HAZID?

Wszystkie działania mające związek z cyklem pracy całego obiektu technologicznego (np. instalacji czy zbiornika) prowadzone w trakcie jego projektowania, budowy, bieżącej pracy, modernizacji itd. Mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa procesowego. Zwracanie szczególnej uwagi jak eksploatacja nowopowstałego obiektu/instalacji będzie wpływała na personel i bezpieczeństwo w zakładzie wymagane jest szeregiem przepisów i norm prawnych.

Analiza HAZID to szczegółowa metoda identyfikacji zagrożeń na wczesnym etapie projektowym lub przedprojektowym. W odróżnieniu od analizy HAZOP ukierunkowanej na bezpieczeństwo procesu, HAZID dotyczy wszystkich aspektów projektu.

Kiedy dotyczy już pracujących instalacji, analiza sprawdza się do identyfikacji potencjalnych zagrożeń. Badanie czynników zagrożenia w tym przypadku jest znacznie szersze. Opracowanie jej obejmuje zarówno szkody finansowe związane z fizycznym zniszczeniem mienia, utratą potencjalnego zysku jak i negatywnym wpływem na środowisko i najbliższe otoczenie. Efektem analizy jest szereg zaleceń, dzięki którym ryzyko i zagrożenia zostaną zminimalizowane.

Analiza HAZID – norma

Analizę HAZID opiera się o normę: PN-EN 61882:2016-07 – Badania zagrożeń i zdolności do działania (badania HAZOP).

Napisz do nas